Historici.nl





KFG-Sieperda-symposium Behoefte aan verbinding: Friese contacten, 1925-2025

11 apr 2025
Van 13:00 - 16:30uur
Leeuwarden

Op vrijdag 11 april 2025 organiseert het Koninklijk Fries Genootschap / Keninklik Frysk Genoatskip samen met de redactie van De Vrije Fries, Tresoar en de Fryske Akademy het volgende KFG-Sieperda-symposium over wereldwijde Friese contacten in de afgelopen eeuw.

Honderd jaar geleden werd het eerste Groot Friese Congres gehouden om de banden tussen de drie Frieslanden aan te halen. Het ging daarbij voor een deel om nostalgie, maar evengoed om verdere versteviging van de Friese Beweging. Er waren in die jaren meer initiatieven om Friese contacten buiten de provincie aan te halen. In 1923 werd bijvoorbeeld het Frysk Boun om Utens (her)opgericht, zodat men ver van huis toch het Fries-eigene kon koesteren. Zo’n behoefte was er ook al snel onder landverhuizers in Noord-Amerika ontstaan. En in 1925 – dus ook honderd jaar geleden – werd in Groningen de Friese studentenvereniging Bernlef opgericht om als Friezen onderling contact te houden. Het thema zal in Europees perspectief worden geplaatst, want wat de Friezen deden was beslist niet uniek. Zo was er de beweging die de Europese naties dichter bij elkaar wilde brengen: de Paneuropese Unie, die in 1923 is opgericht. Een aantal deskundige sprekers zal op dit symposium die opvallende behoefte aan verbinding van circa honderd jaar geleden onderzoeken en zo mogelijk verklaren. Zij zullen bovendien nagaan wat de doorwerking van de Friese contacten na de oorlog is geweest, ook met andere taalminderheden in Europa.

Programma
13:00 Inloop met koffie en thee
13.30 Opening en welkomstwoord door Joop Koopmans (voorzitter KFG en symposiumvoorzitter)
13:40 Jelle Krol, De Grutfryske Kongressen yn it ynterbellum
14:05 Ine Megens, Tussen hoop en vrees: Nationale minderheden en Europese samenwerking na de Eerste Wereldoorlog
14:30 Jurjen van der Weg, 100 jier Bernlef (1925-2025): Fryske stúdzje, Fryske aksje of Fryske wille?
14:55 Pauze
15:15 Jelte Olthof en Peter Postma, “Wrâldfriezen”: De Amerikaanse Droom van een Greater Fryslân tijdens en na de Tweede Wereldoorlog
15:40 Alex Riemersma, Fryske spinnen yn it web fan de Europeeske minderheidstalen sûnt 1980
16:05 Discussie
16:25 Sluiting
16:30 Borrel

Waar: Tresoar (Boterhoek 1, Leeuwarden)
Wanneer: vrijdag 11 april 2025 (13:30-17:00 uur)
Opgave: uiterlijk 8 april 2025 via info@friesgenootschap.nl (tegelijk met betaling)
Kosten: € 5,- voor KFG-leden, stipers van de Fryske Akademy en studenten; € 7,50 voor andere belangstellenden, over te maken op bankrekening NL33ABNA0450289001 t.n.v. Koninklijk Fries Genootschap te Leeuwarden

Historici.nl
Het KNHG is de grootste organisatie van professionele historici in Nederland. Het biedt een platform aan de ruim 1100 leden en aan de historische gemeenschap als geheel. Wordt lid van het KNHG.
Historici.nl
Terug naar de bron: de geschiedenis ontrafeld met nieuwe technologie. Dat is de missie van het Huygens ING, een onderzoeksinstituut op het gebied van geschiedenis en cultuur.